Pomaluj świat dzieci w Ghanie

 

Podczas swojego rocznego pobytu w Ghanie Monika Kaczmarzyk pracowała w szkołach, domach dziecka i na wioskach prowadząc działania edukacyjne wśród dzieci, młodzieży i kobiet. To właśnie mieszkańcy 1000cznej wioski Duadze na południu kraju zapadli głęboko w serce wolontariuszki. Jej mieszkańcy trudnią się głównie rolnictwem. Kobiety ze swoimi małymi dziećmi, spędzają znaczną część dnia na farmach, wytwarzając olej palmowy. Nie są one w stanie zajmować się dziećmi bez przerwy, więc czas wolny maluchów upływa na zabawie pomiędzy wielkimi kotłami, pełnymi rozgrzanego oleju.
Poruszona warunkami życia kobiet, ich ciężką pracą, a jednocześnie postawą pełną optymizmu, Polka zainicjowała projekt „Pomaluj świat dzieci w Ghanie” mający na celu budowę przedszkola w Duadze. Pomysł łączył w sobie walkę o dostęp do edukacji z pragnieniem zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Tak by ich mamy mogły pracować spokojnie i bardziej wydajnie. We współpracy z mieszkańcami wioski, lokalnym samorządem i wolontariuszami udało się stworzyć dzieciom piękne miejsce do zabaw, rozwoju i nauki. Budynek wyposażony jest w dwa pomieszczenia do zajęć i zadaszone patio do leżakowania dla najmłodszych. Przedszkole stało się przestrzenią do dziecięcej aktywności, rozwoju i zabaw.
28grudnia 2013 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Janusz Korczak Day Care Center w Duadze w Ghanie przystosowanego dla najmłodszych dzieci z wioski i okolic przy udziale władz wioski Duadze i władz oświatowych Regionu Centralnego. Monika Kaczmarzyk w ramach uznania za zasługi została utytułowana tytułem królewskim, nadano jej imię NKETESAIHEMAA OBAHEMAA NANA AFUA MBORWA 1st ( Królowa rozwoju i opiekunka dzieci). Janusz Korczak Day Care Center w chwili obecnej zatrudnia 6 nauczycieli i ma pod opieką ok. 100 dzieci.

Pani Monika Karzmarczyk jest przedstawicielką Instytutu Afrykańskiego w Ghanie