Fluorowane gazy cieplarniane, zwane inaczej f-gazami, są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Powodują powiększanie się dziury ozonowej, a także innego rodzaju problemy. Trzeba pamiętać, że takich gazów nie można wypuszczać do atmosfery, a kontakt skóry bądź oczu z tego typu substancjami może doprowadzić do poważnych podrażnień, a nawet konieczności hospitalizacji.

Od roku 2016, by móc pracować z f-gazami, potrzebne jest przejście specjalnego szkolenia(np. tutaj http://kursyzawodowe.pl/oferta/f-gazy/). Dzięki temu nauczymy się bezpiecznie z nich korzystać, co jest przecież najistotniejsze. Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że f-gazy są bardzo toksyczne i nie wolno ich wdychać, ani dopuszczać do kontaktu ze swoim ciałem. Konieczne jest noszenie specjalnych okularów ochronnych w czasie napełniania urządzeń chłodniczych. Zawsze może się bowiem zdarzyć jakiś wyciek i wtedy będzie bardzo niebezpiecznie, może nawet skończyć się poważnymi podrażnieniami skóry bądź oczu. Ponadto f-gazy są substancjami wysoce szkodliwymi dla środowiska, co stwarza dodatkowe zagrożenia, których trzeba być świadomym.

Tutaj warto podkreślić, że f-gazów absolutnie nie można wypuszczać do środowiska naturalnego. Pracując z instalacją klimatyzacyjną, gdzie trzeba wymienić pewne elementy bądź uszczelnienia i w tym celu trzeba najpierw opróżnić ją z czynnika chłodzącego, nie można po prostu rozkręcić rurociągu i pozwolić, by f-gazy uciekły do atmosfery. Trzeba wykorzystać specjalną maszynę, która wytwarzając podciśnienie odessie cały gaz, jaki znajduje się w układzie, a następnie zwiększając nieco jego ciśnienie sprowadzi do postaci płynnej. Następnie tak odzyskany f-gaz należy oddać do utylizacji, gdzie zostanie on zneutralizowany i stanie się bezpieczny dla środowiska.

Jak widać, f-gazy to nie zabawa. Można nie tylko skazić środowisko doprowadzając do ich dużego wycieku, ale również doprowadzić siebie lub osoby postronne do poważnych obrażeń skóry, oczu i innych elementów ciała. Przechodząc szkolenie uważnie słuchajmy instruktora i starajmy się zapamiętać wszystko, co jest nam przekazywany. Nie tylko po to, by uzyskać certyfikat, ale po to, by pracować bezpiecznie.