W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stanowią jeden z najważniejszych filarów ekologii. Dodatkowo stale się rozwijają, przez co ludzie szukają coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań. Jednym z problemów współczesnej elektryki są wygenerowane nadwyżki prądu, które zazwyczaj trafia do dystrybutora. W późniejszym etapie można ją odkupić, jednak czy to się opłaca? Nadwyżkę energii można wykorzystać w znacznie lepszy sposób – magazynując ją! Jednak co trzeba wiedzieć o magazynowaniu energii zanim się w niego zainwestuje? Okazuje się, iż domowy magazyn energii może być świetnym i ekologicznym rozwiązaniem z wielu powodów.

Działanie magazynu energii

Przed inwestycją należy się zapoznać z tym, jak działa magazyn energii. Mówiąc najprościej, magazyny energii to urządzenia, które skutecznie gromadzą prąd. Energia elektryczna powstała jako nadwyżka jest magazynowana w postaci energii chemicznej. Następnie ulega ponownemu przekształceniu i jest oddawana w formie energii elektrycznej. Magazyny energii są niezwykle popularne na czele z panelami fotowoltaicznymi. Podstawowym pytaniem jednak jest: skąd bierze się nadwyżka prądu?

Energia produkowana dzięki panelom fotowoltaicznym zostaje zużywana na bieżąco, a powstała nadwyżka energii jest odsyłana do dystrybutora. Jednocześnie warto pamiętać, iż fotowoltaika cechuje się wytwarzaniem energii w porze dziennej, przez co nocą możemy odebrać wyprodukowaną nadwyżkę. Zważając na to, iż dystrybutorzy prądu pobierają część dodatkowego prądu, nie jest to opłacalny interes. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach zakłady energetyczne nie są tak chętne na zbieranie nadwyżek, gdyż jest to zwyczajnie nieekonomiczne. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie domowy magazyn energii. Dodatkowo energia wytworzona poprzez użycie paneli fotowoltaicznych nie zostaje zużyta w całości, właśnie z powodu pór dnia i nieregularnej produkcji prądu.

O czym warto pamiętać?

Na początku należy znaleźć firmę oferującą usługi fotowoltaiczne. Solar Energy Development zajmuje się energią odnawialną na bazie doświadczeń zachodnich krajów Europy, a dodatkowo stanowią jedynego sprzedawcę na Polskę magazynów firmy Risen Energy. Warto pamiętać, iż z magazynowaniem energii wiele wspólnego mają najwięksi dystrybutorzy prądu w Polsce, co stanowi pory plus w wykorzystaniu zmagazynowanej energii. Najważniejszym czynnikiem jest zatem znalezienie odpowiedniej firmy, która zaprojektuje takie panele i doradzi w sprawie domowych magazynów.

Jakie korzyści płyną z magazynowania energii?

Magazyny energii stale działające z panelami fotowoltaicznymi niosą za sobą szereg korzyści.
  • magazynowanie – panele fotowoltaiczne przechwytują energię ze światła w godzinach dziennych, kiedy to zazwyczaj jesteśmy poza domem. Warto docenić wkład magazynów energii, które skutecznie gromadzą energię zużywaną wieczorem;
  • oszczędność – brak magazynu energii oznacza, iż z oddanej nadwyżki otrzymujesz jedynie 70-80%. W przypadku gromadzenia zaoszczędzonego prądu posiadasz jej 100% na późniejsze wykorzystanie;
  • niezależność – domowy magazyn energii stanowi świetną alternatywę w przypadku przerwy w dostawie prądu. Zapewnia odporność na awarie i zdarzenia losowe. Dodatkowo, zabezpiecza osoby pracujące na urządzeniach wymagającej pracy prądu, dzięki czemu nie są one narażone na straty finansowe z powodu długotrwałych przerw w dostawie energii. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w miejscowościach częściej narażonych na awarię energii;
  • niższa taryfa – zimowe miesiące pozwalają na doładowywanie akumulatora w porze nocnej, gdy energia jest tańsza. W ciągu dnia można wykorzystać wcześniej nagromadzoną energię, więc idzie za tym oszczędność finansowa;
  • dbanie o środowisko – magazynowanie energii jest proekologicznym rozwiązaniem, wspieranym przez fotowoltaikę. Energia słoneczna może być pobierana stale, przez co można ją na bieżąco wykorzystywać. Jest to odnawialne źródło energii.

Przyszłość magazynów energii

Technologia magazynowania energii staje się coraz to bardziej wdrążana w domy mieszkańców Unii Europejskiej. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, dostępne dla wielu obywateli. Magazynowanie energii czasem bywa kosztowne, jednak staje się kluczowe dla poprawy sytuacji środowiskowej na świecie oraz dla rozwoju energetyki odnawialnej, która staje się coraz bardziej potrzebna. Gromadzenie prądu idzie w parze z instalacjami fotowoltaicznymi, które skradły już domy i działki wielu osób. Warto zatem przemyśleć to innowacyjne rozwiązanie i zainwestować w nie, by móc się cieszyć wyżej wymienionymi korzyściami.