Jak co roku o tej porze każdy z nas zaczyna przygotowywać pojazd do jazdy w warunkach zimowych. Wymieniamy opony z letnich na zimowe i sami zaczynamy przypominać sobie jak ciężko czasem jest jeździć podczas zimy, dlatego wielu kierowców rezygnuje z jazdy i przesiada się na kominikację miejską. W czasie zimy warunki na naszych drogach są często bardzo niebezpieczne. Jest ślisko, na nawierzchni zalega błoto pośniegowe lub tworzą się zaspy. Nie każdy z nas potrafi zachować się odpowiednio podczas jazdy.

Jak poradzić sobie w takich warunkach?

Przemieszczając się samochodem często natykamy się na śliską nawierzchnię. Okazuje się, że samochód łatwo na niej może wpaść w poślizg. Nie każdy kierowca potrafi wtedy wyprowadzić samochód na prostą. Właśnie z myślą o takich uczestnikach ruchu drogowego w szkole bezpiecznej jazdy organizowane są kursy na płycie poślizgowej na której istnieją podobne warunki jak na śliskiej nawierzchni. Nauka kontroli poślizgu pozwala każdemu uczestnikowi na opanowanie odpowiednich zachowań ułatwiających jazdę po takiej nawierzchni. Każdy z nas powinien wiedzieć, że poruszając się samochodem po śliskiej powierzchni nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Nie można nagle hamować, szybko skręcać czy gwałtownie przyspieszać. Może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze lub do wypadku. Jadąc po śliskiej drodze musimy zachować szczególną ostrożność podczas kręcenia kierownicą. Każdy gwałtowny ruch może doprowadzić do poślizgu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

W sytuacji, gdy już dojdzie do poślizgu należy mbardzo powoli i stopniowo manewrować kierownicą. Kontrę powinno się wykonać kiedy przyczepność straciły tylne koła, natomiast przy utracie przyczepności przednich kół należy zmniejszyć wykonywany skręt  a później wykonać go , ale bardzo ostrożnie. Takiego zachowania każdy z nas może nauczyć się na kursie jazdy na płycie poślizgowej. Pamiętajcie, że dostosowując prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze możemy uniknąc wypadku i uratować swoje zdrowie  a czasem nawet życie.