W obecnych czasach wiele osób decyduje się na urządzenie mieszkania w stylu glamour. Jedni uważają, że jest to wnętrze pełne blasku i przepychu, natomiast drudzy uważają takie pomieszczenia za zbyt przesadzone.

Każdy dom może być wyjątkowo piękny, zwłaszcza gdy urządzimy go z zachowaniem odpowiedniego umiaru. Jednym z elementów, bez których nie można mówić o takim wnętrzu, jest dywan glamour.

Jak rolę ma pełnić dywan glamour?

Znalezienie odpowiedniego dywanu, który idealnie będzie pasował do budynku urządzonego w stylu glamour, wcale nie jest takie proste. Zawsze na początek powinniśmy dokładnie określić, jaką rolę w pomieszczeniu ma odgrywać dywan.

Przede wszystkim może odgrywać rolę pierwszoplanową, czyli będzie najważniejszą ozdobą danego pokoju i od razu będzie rzucał się w oczy. Druga opcja jest bardziej dyskretna, ponieważ wtedy dywan stanowi tylko dodatkową dekorację, a oczy zaproszonych gości będą kierować się ku innym elementom wyposażenia przestrzeni.

Dywan glamour – sztuczny czy naturalny?

dywan 100x200

Dywany 100×200 zaprojektowane w stylu glamour mogą być wykonane zarówno z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady.

Najpopularniejszym naturalnym materiałem jest wełna, która doskonale chroni przed chłodem, a dodatkowo sprawia, że dywany wydają się estetyczne i przyjemne w dotyku. Kolejnym rozwiązaniem jest dywan wykonany z wełny, który posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu jest odporny na elektryzowanie. Najważniejszą korzyścią dla użytkownika takich dywanów jest ich łatwość w czyszczeniu, a dodatkowo zachowują swój naturalny kolor przez wiele lat.

Ostatnią opcją naturalnego materiału jest jedwab, który uważany jest za najbardziej luksusowy. Największym plusem tego produktu jest niewielka waga i odporność na zabrudzenia. Posiada on również stylowy połysk, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy przyciągnąć wzrok odbiorców.

Najpopularniejszy materiał sztuczny, z którego produkuje się dywany glamour to poliester. Jest bardzo miły w dotyku i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia. Znacznie wolniej niszczy się niż dywany naturalne, a ich dodatkowym plusem dla kupujących jest niższa cena.

Jak dobrać rozmiar dywanu glamour?

Dywan glamour powinniśmy dobierać pod względem funkcjonalności. Nie może być on zbyt długi, ponieważ będzie stwarzał problemy przy otwieraniu drzwi wejściowych oraz szafek. Dodatkowo musi być rozmiarem dopasowany do całej przestrzeni.

Trzeba pamiętać również o tym, że sam dywan nie powinien przytłaczać, dlatego nie warto stosować takiego, który zajmie całą podłogę w pokoju. Do większości pomieszczeń najlepiej sprawdzają się dywany 100×200.

Dywany z krótkim czy długim włosiem?

Podczas zakupu dywanu należy również zwrócić uwagę na włosie, które inaczej nazywane jest runem. Jego miękkość będzie zależała głównie od tego, z jakiego materiału będzie wykonany. Oprócz tego musimy także dokładnie sprawdzić, jaka jest jego długość i gęstość.

Najważniejsze jest to, aby dowiedzieć się, ile wynosi ilość pęczków włosia na 1 m2. W najpopularniejszych modelach ilość ta nie przekracza 400-500 tys. pęczków, ale są również takie dywany 100×200, w których występuje ich maksymalnie 100 tys.

Duża gęstość włosia będzie wpływała na jego atrakcyjność i to jak będzie się prezentował. Trzeba pamiętać również o tym, że w takim przypadku więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jego czyszczenie i odkurzanie. Możemy więc zamówić dywany z mniejszą ilością pęczków włosia, co umożliwi jego łatwe sprzątanie, ale niestety może wiązać się to z małą atrakcyjnym wyglądem. Ostateczną decyzję należy więc dobrze przemyśleć.