Jednym z ciekawszych sposobów na wykończenie nieruchomości jest kamień dekoracyjny. Jest on dostępny w wielu wzorach oraz gatunkach co daje wiele możliwości. Dużą jego zaletą jest także wytrzymałość oraz praktyczność użytkowania. To między innymi dzięki takim cechom jest tak popularny chętnie wykorzystywany. Czym jest dekoracyjny kamień? Gdzie możemy go położyć? O czym warto pamiętać przy wyborze? W dalszej części tekstu odpowiadamy na te pytania i dodajemy kilka praktycznych porad.

Czym jest kamień dekoracyjny?

Dekoracyjny kamień jest specjalnie przygotowanym produktem, który możemy używać bezpośrednio do wykończeń wnętrz. Powstaje on z litego kamienia wycinanego i obrabianego lub w procesie wytwórczym, gdzie jego przetwarzanie jest bardziej zaawansowane. Ten element dekoracyjny dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, odcieniach, wielkościach, fakturach i kształtach.

Gdzie możemy używać kamienia dekoracyjnego?

Kamień dekoracyjny jest bardzo uniwersalnym materiałem wykończeniowym. Sprawdzi się on w wielu sytuacjach, a duży wybór znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej opcji. Pierwszym miejscem, gdzie możemy ułożyć kamień, jest salon. Ściana z kamienia wygląda bardzo efektownie i pasować będzie zarówno do nowoczesnych, jak i starych stylowych pomieszczeń. W przedpokoju dobrym pomysłem będą kamienne cegły, z których można ułożyć imponującą mozaikę. Nieregularna faktura urozmaici wnętrze i nada mu charakteru. Dekoracyjny kamień jest też doskonałym i praktycznym rozwiązaniem w łazienkach oraz kuchniach. Przy dużej wilgoci inne materiały ulegają zniszczeniu. Kamień dekoracyjny wystarczy przeczyścić, a dobrze utrzymany posłuży przez wiele lat.

Jaki kamień warto wybrać? O czym pamiętać?

Niestety nie ma najlepszej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda osoba będzie kierowała się innymi priorytetami. Jest jednak kilka ogólnych zasad, którymi warto się zasugerować, aby wybór był trwały i użyteczny. Pierwszym z nich jest wybór ciemniejszych odcieni kamienia na elewacje oraz tarasy czy tereny, po których będziemy chodzić. Kamień taki będzie stabilny, a domownicy nie będą się na nim ślizgać. W kuchniach warto zrezygnować z kamienia chropowatego. Duże pory mogą wchłaniać opary tłuszczu, który będzie znacznie trudniej usunąć niż ze śliskiego kamienia. Jeśli planujemy ułożyć duże powierzchnie z kamienia np. w łazience, bardzo pomocne będą duże gabaryty płyty. Są one tak samo efektowne co mozaika, a ich proces układania jest o wiele szybszy.

Warto też zapoznać się z konkretnymi ofertami producentów. W marketach lub sklepach często nie ma wszystkich modeli, a konkretna forma może oferować bardzo ciekawe inne wzory. Przykładem jest np. wiodąca marka na rynku, której pełną ofertę możemy znaleźć na stronie https://www.bruk-bet.pl/produkty/kamien-dekoracyjny . Jeśli znajdziemy tam interesujący nas model, z pewnością można złożyć zamówienie w sklepie na konkretny model.