Ściany z roślin stabilizowanych są świetną alternatywą dla ogrodów wertykalnych, jeśli nie chcemy martwić się o regularną pielęgnację zieleni. Proces stabilizacji roślin polega na specjalnej konserwacji przy użyciu gliceryny, która zastępuje wodę. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny jako zielona ściana zachowują swój kształt oraz kolor na wiele lat. Proces wzrostu zielonych ścian jest zatrzymany, więc nie ma konieczności przycinania czy kształtowania roślin.

 

Można wykorzystać wiele gatunków roślin np. paprocie, o pierzastym efekcie, amarantus, który niczym korale zdobi obrazy, eukaliptus o delikatnych listkach czy też różne gatunki traw, dzięki którym możemy stworzyć prawdziwe złudzenie delikatnej łąki bądź też bujnej zielonej ściany w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, naszych preferencji czy designu danego wnętrza. Rośliny takie są też świetnym uzupełnieniem paneli z mchu, najlepiej prezentują się w towarzystwie mchu leśnego bądź poduszkowego. Zielone sciany z takimi elementami nabierają dodatkowej dynamiki oraz trójwymiarowości. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie potrzebują one światła słonecznego ani nawadniania. Ściany są całkowicie bezobsługowe, dlatego sprawdzają się u osób, które nie mają czasu bądź chęci na pielęgnację, oraz w biurach czy lokalach usługowych, gdzie nie ma kto się nimi zająć. Ogrody wertykalne świetnie sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych, gdzie inna zieleń byłaby problematyczna. Można je zamontować we wnęce, lub stworzyć ramę dla zielonych ścian, w zależności od tego jak chcemy aby nasz ogród wertykalny się prezentował.

 

Przy pomocy roślin stabilizowanych możemy stworzyć dowolny kształt. Może to być subtelny akcent w postaci obrazu z mchu, w całości pokryta przestrzeń – zielona ściana czyli ogród wertykalny, logo firmy, czy geometryczne kształty. Zielone ściany z roślin stabilizowanych uda się więc wpasować w każde wnętrze, w zależności od naszych preferencji oraz stylu danego wnętrza. Zielona ściana z mchu ma właściwości antyalergiczne i antystatyczne, nie osadza się na nich kurz. Zielone ściany pomagają wyciszyć pomieszczenie dzięki zdolności absorbowania dźwięku. Jedyne czego wymaga zielona ściana to odpowiednia wilgotność powietrza. Ale jest to taka wilgotność, w której my sami czujemy się najlepiej. Ściana jest więc świetnym, naturalnym miernikiem. To wystarczy, aby cieszyć się roślinami stabilizowanymi jako zielone ściany przez długie lata!

 

Kolejną zaletą jest to, że efekt gęstej, zielonej ściany jest natychmiastowy. Nie musimy czekać aż rośliny się rozrosną, czy też potem martwić o ich pielęgnację ściany. Co ważne, fakt iż zielone ściany z roślin stabilizowanych są zawsze robione ręcznie sprawia, iż nikt nie będzie miał takiej samej drugiej ozdoby. Każdy ogród wertykalny jest wyjątkowy, i takie będzie też wnętrze, w którym się znajdzie. Zielona ściana i rośliny stabilizowane dadzą nietuzinkowy efekt.

 

Zielone ściany i rośliny stabilizowane są coraz częstszą ozdobą zarówno domów jak i biur. Ich efekt wizualny oraz szereg korzyści jakie przynoszą czynią je niemożliwymi do przejścia obojętnie. Sprawiają, iż każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru. Eko design staje się modny – i nie ma co się dziwić! Oprócz aspektów wizualnych jakie daje zielona sciana, udowodniono, iż obecność zieleni wpływa pozytywnie na koncentrację oraz samopoczucie. Przy zielonej ścianie po prostu czujemy się lepiej!