Długo nie wierzyłem w to, że mogę wybudować dom. Gdyby nie to, że moja żona jest bardzo przebojową osobą, chyba nigdy nie zdecydowałbym się na dokonanie tego kroku. Jednak dzięki namową małżonki podjąłem decyzję o tym, że kupujemy działkę budowlaną i budujemy swój wymarzony dom. Oczywiście tutaj pojawił się pierwszy problem, bo lokalizacja domu to jest bardzo ważna rzecz. Miasto czy wioska, bliżej centrum czy dalej, to sprawy, które wpłyną na nasze dalsze życie w związku, z czym musieliśmy się długo zastanawiać. Ostatecznie wybór padł na wioskę.

Kupiliśmy działkę na wsi. Kolejny etap to wybór odpowiedniego domu. Znowu problem. Czy parterowy, czy z piętrem, czy piwnicą? Nasz wybór padł na parterówkę bez piwnicy, jedynie na strychu malutkie pomieszczenie. Po dwóch latach mieszkania stwierdzam, że to był błąd i, że dom z piętrem jest jednak praktyczniejszy. Kiedy mamy działkę i projekt to czas przystąpić do budowy. Oczywiście kolejny etap przed budową to znalezienie ekipy budowlanej. To chyba najtrudniejsza, a zarazem najważniejsza sprawa w całej budowie domu. Odpowiednia ekipa budowlana szybko postawi dom, ma kontakty w hurtowniach, gdzie ma rabaty na materiały budowlane, jest solidna i nie psuje roboty. Całe szczęście ekipa znalazła się szybko. Teraz czas na wspomniane wcześniej materiały budowlane. Jeżeli firma budowlana ma dostęp do hurtowni to materiały może załatwić po niezłych rabatach. Jeśli nie to samemu musimy jeździć po hurtowniach w poszukiwaniu najtańszych materiałów budowlanych. Trzeba tutaj zauważyć, że warto pojeździć po tych hurtowniach.

Materiały budowlane potrafią cenowo odbiegać od siebie w każdej hurtowni od kilku do kilkunastu procent. Trzeba znaleźć najtańszą hurtownię. Poinformować ich, że budujemy dom i, że materiały budowlane będziemy brali tylko u nich. Hurtownia przeważnie wtedy daje nam dodatkowe rabaty i materiały budowlane możemy kupić po bardzo promocyjnej cenie. Trzeba o tym pamiętać, bo w skali budowy całego domu naprawdę dużo zaoszczędzimy.