Odpowiednia pielęgnacja betonu po jego wylaniu jest kluczowa dla uzyskania przez niego oczekiwanych właściwości. Zbyt szybkie wysuszenie lub przemarzniecie, powoduje pęknięcia i utratę wytrzymałości, z tego powodu zawsze należy zastosować odpowiednie środki ochronne. Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one dostosowane do panującej pory roku, ponieważ właściwa pielęgnacja betonu podczas wysokich temperatur znacznie różni się od tej stosowanej podczas niskich.

Pielęgnacja latem

Wysokie letnie temperatury sprawiają, że wylany beton musi być chroniony przed nadmiernym wysychaniem. W przeciwnym razie może on mieć gorsze właściwości niż planowane, a na jego powierzchni mogą pojawić się pęknięcia. Zapewnienie tej ochrony składa się z kilku elementów. Pierwszym jest wybranie wolnoschnącego cementu, który lepiej sprawdzi się w takich warunkach.  Opóźnienie wiązania można uzyskać także za pomocą odpowiednich dodatków do mieszanki. Jeśli to możliwe podczas fali upałów warto przenieść prace na inny termin, a jeżeli jest to niemożliwe to najlepiej w przypadku panujących wysokich temperatur zaplanować prace na godziny popołudniowe i wieczorne. Po wylaniu betonu należy rozpocząć pielęgnację wodną, polega ona na utrzymywaniu powierzchni betonu zauważalnie mokrej przez kilka dni. Taki efekt można uzyskać na kilka sposobów: regularnie zraszać za pomocą mgiełki z węża, układając na nim mokre maty lub kładąc na mokry beton folię budowlaną, która ograniczy parowanie wody.

Pielęgnacja zimą

Odmienną pielęgnację należy zastosować podczas prac prowadzonych w niskich temperaturach. W takim przypadku zagrożeniem dla wylewanego betonu jest możliwość przemarznięcia oraz zbyt wolne wiązanie mieszanki. Odwrotnie jak w przypadku lata, zimą należy zastosować beton o niższej zawartości wody, a zamiast dodatków opóźniających wiązanie zastosować dodatki przyspieszające ten proces. W przypadku bardzo niskich temperatur konieczne będzie ogrzanie pomieszczeń, w których prowadzone są prace za pomocą dmuchaw lub zastosowanie mat grzewczych na powierzchnię mieszanki. Podczas tej czynności powinno się także pamiętać, aby ogrzewać powierzchnię betonu równomiernie. Jednym z używanych rozwiązań jest także zastosowanie specjalnych ogrzewanych namiotów.  Poza tym zimą nie można polewać betonu wodą.

Cement wysokiej jakości

Oczywiście podczas budowy domu trzeba również pamiętać, aby użyć cementu wysokiej jakości. Jednak dla niedoświadczonego inwestora rozpoznanie takiego cementu może być bardzo trudne. Dlatego podczas podejmowania wyboru warto zwrócić uwagę na znaki jakości, jakie posiada dany produkt. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń jest znak „Pewny Cement”. Jest ono przyznawane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, organizację branżową, której celem jest rozwój przemysłu cementowego w Polsce. Znak jest przyznawany przez kapitułę ekspertów przedsiębiorcom oferującym cement najwyższej jakości.