Najczęściej decydujemy się na nie wtedy, gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania albo domu lub podczas wymiany okien. Nie stanowi to jednak reguły, gdyż rolety do okien możemy założyć w każdej chwili i do każdego jego typu. Nie ważne, czy salon potrzebuje ochłody, do kuchni słońce zagląda tak, że nie można gotować albo, że letnie światło przebija się przez zasłony w oknach naszej sypialni. Potrzebujemy więcej prywatności? Okno łazienki wychodzi na podwórze, gdzie ciągle ktoś spaceruje? Rolety do okien nam ją zapewnią. Można byłoby wymieniać do końca, gdyż wynalazek ten bardzo się przydaje i w gabinecie, gdzie próbujemy pisać na komputerze, a blask dnia zaślepia nam monitor. Najbardziej jednak tam, gdzie zasłon powiesić nie sposób, czyli na oknach dachowych.

Dopasujemy je łatwo i szybko, ponieważ oprócz standardowych rozmiarów dostępnych w handlu od ręki, można zamówić rolety do okien o wymiarze unikatowym i w każdym niemal odcieniu i kolorze. Producenci nie tylko nam je uszyją, ale także fachowo zamontują.
Co do obsługi, z pozoru nie ma chyba łatwiejszej pośród urządzeń domowych. Bęben rolety, skomponowany z kolorem okna bądź ścian, umieszczony zostaje na górze. Po prawej  stronie zwisa sznur koralików, z jednym wyraźnie grubszym. To on wskazuje, którą stroną sznurka rolety do okien rozkładamy, a którą zamykamy. Wystarczy to jedno zapamiętać, aby uniknąć szarpaniny, a istotnym faktem jest również to, że na koraliki mamy zakładkę, gdzie sznurek blokujemy. Wówczas opadającą roletę możemy wyhamować w położeniu, które wystarczająco zasłania przeszkadzający nam blask słońca.

Rolety do okien mają jeszcze jedną zaletę: zbierają zdecydowanie mniej kurzu, niż typowe zasłony, gdzie roztocza mają prawdziwy raj, i rolety można odkurzać. Zalecane będzie mniejsze ssanie, więc używajmy wąskiej końcówki odkurzacza i pracujmy jej krawędzią. Wadę stanowi natomiast niemożność jej prania, więc gdy zaplamimy taki materiał, którego funkcjonalność polega na tym, że jest dopasowany i nie wolno go odkształcić, nie wpadajmy przede wszystkim w rozpacz. Żadnej wody i intensywnego moczenia, dziś na każdy rodzaj plamy jest detergent. Nie panikować i spokojnie przeszukać internet. Odpowiednio konserwowane rolety do okien posłużą przez wiele lat.