Posiadanie samochodu firmowego jest niezbędne, zwłaszcza jeśli właściciele starają się pozyskać nowych klientów, a także skupiają się na realizacji kolejnych celów biznesowych. Problemem jest jednak dokonanie jednorazowej płatności za samochód, kredyt zaś nie zawsze zostanie udzielony nowej firmie. Rozwiązaniem jest leasing, o który można ubiegać się już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. 

Na czym polega leasing samochodu?

Umowa leasingu podpisywana jest pomiędzy dwoma stronami – leasingodawcą oraz leasingobiorcą, czyli klientem. Na jej mocy może on korzystać z samochodu przez określony czas, w zamian za miesięczne płatności, na które składa się część kapitałowa oraz odsetkowa. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na leasing operacyjny bądź finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego auto pozostaje własnością leasingodawcy po wygaśnięciu umowy. W praktyce leasing operacyjny przypomina nieco dzierżawę. Tymczasem leasing finansowy zakłada, że po okresie obowiązywania umowy samochód przechodzi na własność przedsiębiorcy, a tym samym przypomina on nieco finansowanie w formie kredytu. Czas trwania umowy oraz zasady finansowania ustalane są indywidualnie z każdym przedsiębiorcą, w ramach obowiązującej oferty.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing?

Leasing nowego samochodu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby poruszać się markowym pojazdem, jednak nie posiadają wystarczających środków pieniężnych na jego zakup. Warto mieć na uwadze, że o ile kredyt udzielany jest zwykle firmom, które działają na rynku od dłuższego czasu, o tyle o leasing możemy ubiegać się już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Jest to bardzo istotne dla nowo powstałym przedsiębiorstw, które poszukują efektywnych źródeł finansowania. Pamiętajmy, że samochód firmowy pełni nie tylko funkcję praktyczną, lecz również reprezentatywną. Pozwala stworzyć dobry obraz firmy w oczach klientów, kontrahentów bądź potencjalnych partnerów biznesowych, dlatego też zdecydowanie warto go posiadać. Możemy zdecydować się na leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy bądź krajowych, w zależności od naszych preferencji oraz potrzeb. Duży wybór modeli sprawia, że przedsiębiorcy mogą poruszać się po drogach najnowszymi samochodami lub nieco starszymi rocznikami. Wiele zależy od budżetu, jakim dysponują oraz tego, w jakich dokładnie celach będą użytkować auto.

Leasing samochodów – jak wybrać mądrze?

Wybór leasingu samochodu dla nowych firm zawsze stanowi wyzwanie, zwłaszcza że przedsiębiorca podejmuje się tego zadania po raz pierwszy. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim skupmy się na naszych potrzebach oraz możliwościach finansowych – określmy, czego właściwie oczekujemy (czy interesuje nas leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy, czy też krajowych) oraz jakim budżetem dysponujemy. Kluczem do sukcesu jest natomiast porównanie ofert, dzięki któremu zyskamy jasny pogląd na to, jak obecnie kształtują się ceny rynkowe. Warto więc korzystać z propozycji pośredników, którzy w jednym miejscu zbierają oferty wielu firm leasingowych. Zastanówmy się również, na jak długo chcielibyśmy podpisać umowę. Początkujący przedsiębiorcy zwykle nie chcą zawierać kontaktów na lata, gdyż nie są pewni, jak będzie kształtować się sytuacja rynkowa, a także ich prywatna. Istnieje jednak możliwość podpisania umowy na krótszy okres, w zależności od naszych potrzeb oraz konkretnej oferty. Elastyczne warunki współpracy w przypadku leasingu samochodów proponuje coraz więcej firm, co zdecydowanie spotyka się z uznaniem przedsiębiorców.