Rezonans magnetyczny należy do grupy najnowocześniejszych metod obrazowania układów i narządów wewnętrznych. Dzięki temu obrazowaniu otrzymuje się wizualizację przekrojów przez dane narządy. Wyniki charakteryzują się niezwykłą precyzyjnością w odwzorowywaniu położenia, wielkości oraz składu skanowanych tkanek. W rezonansie magnetycznym wykorzystuje się zróżnicowany skład chemiczny, co czyni go metodą niezwykle czułą, także w badaniach tkanek miękkich. Ta cenna właściwość uczyniła tą technikę jedynym z głównych narzędzi badań mózgu oraz układu nerwowego.

Idea rezonansu magnetycznego

Idea obrazowania magnetycznego rezonansu została przedstawiona w 1973 roku, co czyni ją bardzo młodą techniką. Potencjalne jej możliwości sprawiły, że rozwijała się bardzo dynamicznie na przestrzeni kolejnych lat. Obecne tomografy rezonansu magnetycznego dają dokładne obrazy wnętrza ludzkiego ciała.

Informacje o prześwietlanym obiekcie można uzyskać wykorzystując różne zjawiska fizyczne tj. absorpcja promieni rentgenowskich (rentgen), odbicie fal ultradźwiękowych (USG) oraz sygnał magnetyczny – stosowany przy rezonansie magnetycznym. W tomografii magnetycznej ważnym źródłem informacji jest właśnie wygnał magnetycznego rezonansu, który otrzymuje się poprzez umieszczenie go w zewnętrznym, silnym polu magnetycznym, a następnie naświetleniu go falą elektromagnetyczną i obserwacji zachowania jąder wodoru w organizmie.

Badanie rezonansem magnetycznym

Tomograf rezonansu magnetycznego umieszczany jest najczęściej w pomieszczeniach, które oddalone są od np. sieci elektrycznej, aby zapewnić prawidłową jego prace. Przed wejściem do takiego pomieszczenia należy pozbyć się wszystkich metalowych sprzętów, monet, kluczy i biżuterii. Pozostawienie takich przedmiotów grozi tym, że po wejściu zostaną one przyciągnięte przez magnes do cewki tomografu, co zniszczy je, ale również rezonans. Pozbycie się metalowych elementów jest niezbędne nie tylko ze względu na zniszczenia, ale także mogą zafałszować wyniki badań.

Z badania tomografem magnetycznym powinni zrezygnować pacjenci z rozrusznikami serca, ponieważ podczas badania mógłby on przestać działać. Podobnie pacjenci z metalowymi wypełnieniami, protezami czy innymi elementami – takie mogą ulec przemieszczeniu w ciele.

W pomieszczeniu z rezonansem pacjent zostaje sam. Obsługa kieruje skanerem ze specjalnego, oddzielnego, pomieszczenia. Jednak pacjent, przez cały czas, pozostaje pod nadzorem personelu – sala widoczna jest z pomieszczenia w którym się znajdują.

W nowoczesnej placówce diagnostycznej Rex Medica każde badanie jest planowane indywidualnie, sprawdź rezonans magnetyczny całego organizmu w Warszawie.

Aparatura do rezonansu magnetycznego

W sprzęcie do wykonania rezonansu magnetycznego najważniejsza jest jakość obrazowania. Wynika ona przede wszystkim z zastosowanego natężenia pola magnetycznego, czyli w praktyce z ilości zastosowanych cewek. Im wyższe natężenie pola tym lepszy obraz można uzyskać w krótszym czasie. Tomografia magnetyczna jest technologią bardzo silnie się rozwijającą. Coraz więcej firm oferuje profesjonalny sprzęt medyczny.

Jednym z takich aparatów jest Simens MAGNETOM Symphony TIM. Zapewnia on bardzo krótki czas badania, a także najwyższą jakość obrazowania. Doskonale redukuje wszelakie artefakty ruchowe. Bardzo długie i jednorodne pole magnetyczne pozwala na zwiększenie zakresu badanych tkanek, bez konieczności zmiany pozycji przez pacjenta czy przesuwania stołu, a zastosowanie systemu stabilizatorów zapewnia wygodę podczas badania i zmniejsza artefakty ruchowe.

Ten nowoczesny rezonans magnetyczny zapewnia ogromny komfort dla osób z klaustrofobią, możliwość badania osób z nadwagą oraz najwyższą jakość obrazowania w krótkim czasie.

Bezpieczeństwo

Generalnie badanie rezonansem magnetycznym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania jonizującego. Mimo zastosowania dwóch silnych magnesów w układzie i wytworzenia wysokiego natężenia pola magnetycznego – do tej pory nie wykazano negatywnego wpływu na organizm ludzki. Jednak z uwagi na siłę stosowanych natężeń, ustalono pewne normy, które nie mogą być przekraczane. Rezonans wytwarza fale o niskich częstotliwościach, porównywane z falami radiowymi.

Poza nielicznymi wyjątkami każdy może skorzystać z takiego badania, bez obawy o negatywne komplikacje.