Uśmiech jest naszą wizytówką. Przeprowadzone badania dowiodły, że ponad połowa osób kreuje swoje pierwsze wrażenie na temat rozmówcy oceniając… stan jego uzębienia! Dla zachowania estetycznego wyglądu wszelkie ubytki oraz luki powinny być natychmiast uzupełniane, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że braki w uzębieniu to nie tylko problem kosmetyczny, ale również zdrowotny!

Brak zęba (nawet jednego) zaburza proces przeżuwania pokarmów, który jest pierwszym etapem trawienia. Kęsy pożywienia, które zostaną nieprecyzyjnie przeżute mogą powodować poważne problemy trawienne. Ponadto długotrwały brak kompletnego uzębienia prowadzi także do zaburzeń funkcji zgryzu czego naturalnym efektem jest między innymi: szybsze pojawianie się próchnicy, opadanie dziąseł oraz choroby przyzębia.

Jakie możliwości daje nam dziś współczesna protetyka oraz stomatologia w kwestii uzupełniania ubytków?

Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań znajdują się klasyczne mosty oraz implanty zębowe. Co wybrać?  Zarówno mosty, jak i implanty mają swoje wady i zalety. Więcej o sposobach ratowania i odbudowy zębów znajdziemy na stronie Kliniki stomatologicznej z Sosnowca http://wesolystomatologia.pl/protetyka/

Poniżej przyjrzyjmy się bliżej specyfikacji obydwu sposobom uzupełniania ubytków.

Klasyczne mosty – kiedy warto się na nie decydować?

Konstrukcja mostów zębowych wymaga spiłowania sąsiadujących z miejscem ubytku zębów. Specjaliści zalecają unikanie tego rozwiązania w sytuacji, kiedy zęby te są zdrowe. Ingerencja w ich strukturę obciąża je skracając tym samym ich żywotność i obniżając odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Zewnętrzną warstwę zęba tworzy szkliwo, które w momencie piłowania zostaje nieodwracalnie zniszczone. W efekcie:

  • zęby stają się bardziej narażone na odbarwienia;
  • pacjenci częściej uskarżają się na dolegliwości bólowe;
  • na spiłowanych zębach częściej pojawia się próchnica.

Oczywiście mosty to nie tylko wady, ale również zalety. Pierwszą z nich jest przyjaźniejsza w porównaniu do implantu cena. W wielu przypadkach mosty zębowe są finansowane z funduszu ubezpieczeniowego. Te, za które pacjent płaci z własnej kieszeni cechują się jednak znacznie wyższą jakością oraz trwałością. Wysokiej klasy most doskonale dobrze naturalny ząb, nie powoduje dolegliwości i jest odporny na uszkodzenia.

A kiedy warto zdecydować się na implant?

Korona oparta na implancie nie wymaga ingerencji w struktury sąsiadujących z ubytkiem zębów. Implanty w niemalże idealny sposób obciążają kość, dzięki czemu nie istnieje ryzyko zaniku mięśni – co niestety jest częstym problemem osób posiadających mosty protetyczne. Więcej o tym na stronei Kliniki Stomatologicznej Wesołystomatologia http://wesolystomatologia.pl/implanty/

 

Pielęgnacja implantów

Zważywszy na jakość materiałów z jakich produkowane są współczesne implanty utrzymanie ich higieny niczym nie różni się od pielęgnacji zdrowego zęba. Używanie nici dentystycznej i dodatkowych akcesoriów nie stanowi większego problemu. Dodatkowo na implanty mogą zdecydować się również pacjenci z problemami stomatologicznymi innych zębów.

Czy są jakieś wady?

Oczywiście. Każde rozwiązanie ma jakieś minusy a w przypadku implantów jest to przede wszystkim wysoka cena, która wynika z kosztownego procesu tworzenia implantu. Jego wygląd, struktura oraz ciężar muszą odpowiadać specyfikacji naturalnych zębów, co w wielu przypadkach bywa problematyczne nawet dla najlepszych w branży protetyków. Niemniej jednak stomatolodzy jednogłośnie uważają, że wybór implantu – niezależnie od sytuacji i czynników powodujących ubytki zębowe, jest bezpieczniejszy i praktyczniejszy.

Podsumowując zgromadzone informacje dochodzimy do wniosku, że decydując się na wciąż popularne mosty trzeba dokładnie przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Zarówno most, jak i implant są przecież inwestycją na długie lata. Most po pewnym czasie użytkowania może sprawiać problemy wynikające z niedostatecznego obciążenia kości, przez co jego konstrukcja prawdopodobnie stanie się wyraźnie widoczna. Higiena mostu wymaga regularnego stosowania specjalnych nici dentystycznych, co także bywa problematyczne. Implanty znacznie lepiej imitują pracę naturalnego, zdrowego zęba i choć są kosztowniejsze z pewnością lepiej odpowiedzą na nasze wymagania.