Ginekomastia – co to jest i jak ją leczyć?
Ginekomastia jest chorobą przerostu mięśnia piersiowego u mężczyzn. Tkanka tłuszczowa zbiera się w rejonach klatki piersiowej i zaczyna przybierać postać kobiecych piersi. Sutki często stają się drażliwe, tkliwe i znacznie powiększone.
Jakie są przyczyny ginekomastii? Jak rozpoznać ginekomastię? Jak ją leczyć?
Główną przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne. Przerost mięśnia piersiowego może wystąpić nawet u noworodków płci męskiej. Przeważnie znika po kilku dniach od urodzenia. Chłopcy w wieku dojrzewania, gdy w organizmie szaleje burza hormonalna, też mogą zaobserwować u siebie powiększone piersi, które wracają przeważnie do normy po kilku miesiącach.
Jakie są przyczyny ginekomastii ?
- Zaburzenia równowagi hormonalnej pomiędzy estrogenami a androgenami
- Powikłania po chorobach
- Przyjmowanie estrogenów (kobiecych hormonów)
- Przyjmowanie preparatów hormonalnych w celu uzyskania szybszych efektów wizualnych przez kulturystów lub osoby trenujące sporty sylwetkowe.
Jak rozpoznać ginekomastię?
Przerost mięśnia klatki piersiowej u mężczyzn nie zawsze jest schorzeniem o podłożu hormonalnym. Gdy powiększone piersi u mężczyzn są skutkiem ogólnego otłuszczenia ciała, to mamy do czynienia z lipomastią.
Zbilansowana dieta i uprawianie sportu powinno dość szybko przynieść poprawę wyglądu, ale jeśli powiększone piersi nie chcą zaniknąć, pomimo wprowadzonych zmian w życie, można rozważyć zabieg liposukcji, czyli odessania tłuszczu z wybranych rejonów ciała.
Trudno samemu rozpoznać różnice pomiędzy ginekomastią a lipomastią i dlatego należy zwrócić się o pomoc w diagnozie do lekarza chirurga. Po wywiadzie lekarskim i zleceniu badań krwi w celu ustalenia poziomu hormonów w organizmie, chirurg może poprosić o wykonanie USG piersi.
Komplet badań rozwieje wątpliwości.
Leczenie ginekomastii
To próżność, estetyka, a może konieczność?
Niektórym może się wydawać, że przerost piersi mężczyzn to nic takiego. Nie każdy z nas musi być piękny i muskularny. Na świecie jest miejsce dla szczupłych i dla tych bardziej puszystych.
To prawda, świat jest piękny, bo różnorodny, ale w przypadku ginekomastii problem jest poważny i bardziej złożony.
Nieleczony przerost mięśnia piersiowego u mężczyzn może skutkować rakiem piersi. Nowotwór sutka jest groźną chorobą wśród kobiet, ale gdy występuje u panów, jest wyjątkowo i śmiertelnie niebezpieczny.
Powszechna profilaktyka i edukacja o konieczności badań przesiewowych u kobiet skutkuje wczesnym wykrywaniem raka, a co za tym idzie, jest w coraz większym stopniu uleczalny. Natomiast wiedza o występowaniu raka piersi u mężczyzn jest w dalszym ciągu mało rozpowszechniona.
Panowie się nie robią badań pod kątem raka piersi i gdy już nowotwór wystąpi, zbiera na ogół śmiertelne żniwo.
By właściwie ocenić skalę problemu, chcemy zwrócić uwagę, że obecnie Polska i Polacy doganiają w niechlubnym wyścigu otyłości resztę świata i według ostatnich badań, problem ginekomastii może wystąpić u co trzeciego pana naszego kraju.
Innym ważnym aspektem występującym często u mężczyzn zmagających się z ginekomastią jest wstyd.
Chłopcy i młodzi mężczyźni, których klatka piersiowa zaczyna przypominać kobiecą codziennie muszą mierzyć się z kpiną, szyderstwem i niewybrednymi żartami ze strony rówieśników. By ukryć powiększone sutki, zakładają po dwie, trzy koszulki na raz pomimo wysokiej temperatury na zewnątrz, odmawiają uprawiania sportu, gdyż łączy się to z koniecznością rozebrania w męskiej szatni. Unikają towarzystwa i często wpadają w depresję.
Ogromne kompleksy i brak akceptacji własnego ciała to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć.
Jak pozbyć się ginekomastii?
Medycyna zna skuteczny sposób na pozbycie się przerostu mięśnia piersiowego u panów.
Lekarz o specjalizacji w medycynie plastycznej przeprowadzi w bezbolesny i sprawny sposób zabieg liposukcji, czyli usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic dotkniętych ginekomastią, a następnie, jeśli będzie zachodziła taka potrzeba, wytnie nadmiar skóry i wymodeluje obszar klatki piersiowej przywracając jej właściwe proporcje.
Po wykonanej operacji chirurg przesyła materiał biologiczny do badań histopatologicznych, by wykluczyć raka.
Zabieg ginekomastii wykonany przez chirurga plastycznego przynosi spektakularne rezultaty, przykładem może być klinika dr Grzesiak http://klinikagrzesiak.pl/zabiegi-dla-mezczyzn/ginekomastia-2/
Zażegnanie ryzyka nowotworu, brak blizn, bezpieczeństwo metody, harmonijny, męski wygląd, bezbolesność zabiegu, szybki czas rekonwalescencji – to główne zalety skorzystania z oferty chirurgii plastycznej w walce z ginekomastią.